Print from today onwards

Monday 01 January - Sunday 07 January

Monday 08 January

Pre-season rugby (boys) and netball (girls) course (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)

Details below in Read More

Tuesday 09 January

Pre-season rugby (boys) and netball (girls) course (9.30 a.m. – 12.30 p.m.

Full details in Read More below

SLT meeting (10.00 a.m.)

Wednesday 10 January

Pre-season rugby (boys) and netball (girls) course (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)

Details in Read More

Staff meeting (1.30 p.m.)

Full boarders return

Thursday 11 January

Senior School day pupils return for registration 8.15 a.m

Ridge House pupils return

Ballet begins

Golf coaching begins

Speech and Drama begins

Music lessons start with Mrs Evans (violin, piano), Mr Mead (drums), Mrs Richards (piano) and Mr Saunders (vocal)

Please note that all groups, choirs and the theory club will not start until next week, except for the Senior Orchestra which will be rehearsing on Friday 12th January from 5.20pm to 6.40pm with supper in between

Friday 12 January

Boarders’ start of term meeting (8.45 a.m. - 9.30 a.m.)

Music lessons start with Mrs McMurtrie (cello) and Mr Gwilt (clarinet, saxophone) 

Music lessons start with Mrs Hastings (Mrs Hastings will be taking on most of the pupils previously taught by Mrs Cowan)

Please note that all groups, choirs and the theory club will not start until next week, except for the Senior Orchestra which will be rehearsing on Friday 12th January from 5.20pm to 6.40pm with supper in between

Extra Swimming Lessons for less confident swimmers

Details in Read More or here

Boarders’ team building activity (6.45 p.m. - 7.30 p.m.)

Saturday 13 January

Art Workshop: Oil Painting

 (1.00 - 4.00 p.m.)

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Boarders’ Night Hike (7.00 p.m.)

Sunday 14 January

Boarders’ visit to Hampshire Outdoor Centre for caving and indoor climbing

Art Workshop (10.00 a.m. - 4.00 p.m.)

Oil Painting

Monday 15 January

11+ Common Entrance (certain pupils only)
Riding lessons begin

Rota available in school

Tennis begins
Metro Bank, Newbury Finance and Economics course for Forms 4 and 5
Music lessons with Mrs Ashworth (oboe, flute, recorder) start today
Music lessons start with Mrs Sheppard (violin) and Mr Beckwith (piano)

Tuesday 16 January

11+ Common Entrance (certain pupils only)

Form 6 visit to Highclere Castle

Form 6 visit to Highclere Castle. Full details and opt-out instructions

Judo begins

Golf coaching starts

Clay-pigeon shooting (Group 1) lessons begin

Music lessons start with Mr Laurie (drums), Miss Parrish (piano), Mr Vivian (brass)

Wednesday 17 January

11+ and 13+ Downe House Scholarship Examinations (certain pupils only)

Rugby v Sherfield School

U12 A XII & U13A XII (A)

Rugby v St Edward’s

U10A & B (H)

U11 A & B (A)

Thursday 18 January

11+ and 13+ Downe House Scholarship Examinations (certain pupils only)

Open lesson for Ballet Form 7 and Ridge House (Parents welcome to watch ballet lessons today in the Great Hall)

Clay-pigeon shooting (Group 2) lessons begin

Friday 19 January

Service for The Epiphany in Marlston Church 8.40 a.m

11+ and 13+ Downe House Scholarship Examinations (certain pupils only)

General Studies Programme (6.45 p.m. – 7.30 p.m.)

Saturday 20 January

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Sunday 21 January

Boarders’ go ice skating

Golf Competition at Cheam (A) (Cancelled by Cheam due to the poor weather conditions)

Monday 22 January

13+ Common Entrance (certain pupils only)

Form 5 visit Metro Bank Newbury for Finance and Economics course (9 - 12.00 p.m.) (Details)

Master Chef competition (closing date for entries)

Music lessons start with Mr Yates (guitar, ukele)

Form 3 Three Musketeers read through. 4.00 p.m. to 5.50 p.m.

Tuesday 23 January

13+ Common Entrance (certain pupils only)

Form 8 trip to Newbury Station (details)

Wednesday 24 January

13+ Common Entrance (certain pupils only)

Rugby v St Andrew’s

U12A XII, U12/13 C XII, U10 A & B VIII (H)

U13A XIII, U11 A & B,  U9 A & B VII  (A)

Netball v Lambrook

U12/13 A, B, C & D (A)

U11 A, B, C  (H)

U10 A & B  (A)

All girls matches are cancelled due to poor weather apart from the U12/13 A and B who will be playing indoors at Lambrook

Form 5 Parents’ Meetings (4.30 p.m. - 6.00 p.m.) (Details)

Thursday 25 January

13+ Common Entrance (certain pupils only)

Form 3 Three Musketeers adapted by Ian Murchie. Rehearsals day

Form 4 visit Metro Bank Newbury for Finance and Economics course (9 - 12.00 p.m.) (Details)

Swimming Gala v Cranford House

U8 Girls 4.00 p.m

No golf lesson today

Friday 26 January

Netball v Lambrook
U9 A, B & C (H) (U9 matches cancelled by Lambrook)
U8 A & B (A)

Form 3 Three Musketeers adapted by Ian Murchie. Performance for parents 4.30 p.m. (PAC)

Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 27 January

Art Workshop: Photography (1.00 - 4.00 p.m.)

(details in Read More)

(Team Sheet)

Sunday 28 January

Boarders’ visit to Windsor Castle

Art Workshop; Photography (10.00 am.m - 4.00 p.m.)

Art Workshop: Photography (10.00 - 4.00 p.m.)

Details in Read More

Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 29 January

1st semi-final of the Master Chef competition (6.30 p.m. - 8.30 p.m.)

Tuesday 30 January

No golf lesson today

Theatre Club trip to The Watermill to see Teddy at 7.30 p.m.

Wednesday 31 January

Rugby Triangular v Daneshill & Crosfields

U13A XIII, U12/13 XII (H)

U11B (A) at Crosfields

U10 A & C (A) at Daneshill

Hearing screening tests (from 9.15 a.m.)

Rugby v Crosfields

U12 A XI (H)

U11A, U10 B (A)

Prior Park Netball Tournament

U13A (A) 1.30 p.m.

Netball v Chandlings

U11 A & B (A)

U10 A, B & C (H)

Form 3 Parents’ Meetings in the Great Hall (5.00 p.m. – 7.00 p.m.)

Thursday 01 February

Swimming Gala V Crosfields

U11 - U13 Girls and Boys (A) 4pm

Newbury Netball League v St Finians U10 A (H) (Cancelled)

No golf lesson today

Friday 02 February

Rugby Triangular v St Edward's and  St Andrews

U9 A & B VII at St Edward's (Sulhamstead Cricket Club -  Jack's Booth Ground, Bath Road, Reading RG7 5HP​.)

U9C VI v St Andrew's (H) (Cancelled)

U8 A & B VII (H)

Netball v St Neot’s and Daneshill

U9 A & B (A) at St Neot's

U8A (H) (Cancelled by St Neot's)

Boarders’ Evensong for Candlemas in Marlston Church (6.30 p.m.)

BMR Quiz Night (7.30 p.m. for 8.00 p.m.) Parents and friends warmly welcome.

Saturday 03 February

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Details in Read More

Sunday 04 February

Boarders visit Ski Plex

Art Workshop (10.00 a.m. - 4.00 p.m.)

Silk (10.00 a.m. - 4.00 p.m.) Details in Read More

Monday 05 February

2nd semi-final of the Master Chef competition (6.30 p.m.- 8.30 p.m.)

Reception visit the Winchester Science Centre (details)

Tuesday 06 February

Safer Internet Day sessions with Tim Emery, Thames Valley Police Schools Liaison Officer

Wednesday 07 February

Rugby v Sunningdale

U12/13 A XII, U10A (A)

U12/13 B & C XII, U11B, U9A (H)

U11A Boundary Oak Sevens Tournament 1 - 4.30pm. (A)

Netball v Eagle House

U12/13 A & B (A)

U12/13 C, D & E (H)

Form 4 Parents’ Meetings (5.00 p.m. - 7.00 p.m.) in the Great Hall

[Time adjusted following positive feedback when the time was similarly changed the previous week] 

Thursday 08 February

Form 4 French Breakfast (10.30 - 11.10 a.m.)

Swimming Gala v Crosfields

U8 - U10 Girls and Boys (H) 4.30 p.m.

Progress Reports

Friday 09 February

3.00 p.m. in the Performing Arts Centre

Form 8 trip to Swindon Steam Museum (details)

Half Term begins at 6.00 p.m.

Sunday 18 February

Half Term ends at normal bedtime

Monday 19 February

No events scheduled for today

Tuesday 20 February

Early swimming today is only for the IAPS team

Final of the Master Chef competition (5.00 - 9:00 p.m.)

Wednesday 21 February

Service for the beginning of Lent

Boys’ Rugby v Horris Hill & Daneshill

U13A & B XIII (U13B matched has been cancelled 12.05pm) at Horris Hill

U12A, B XII  & U10B (H)

U10A & U11A at Daneshill

Netball v The Oratory Prep School - all girls matches have been cancelled

U12/13 A & B, U10 A & B (A)

U11 A, B & C (H)

Form 1NP and 2BG Parents Evening 6.30 - 8.30 p.m.

Thursday 22 February

In2Hockey Berkshire Hockey Tournament

U12/13 A (A) St Mary’s Ascot 11.00 a.m.

IAPS swimming regional round (Round 1) [Brockhurst and Marlston providing venue but are not competing]

Friday 23 February

Declamations: Juniors and Intermediate at 9.30 a.m. (Form 7 - 3 and 2BG) Seniors 11.00 a.m. (Forms 1 and 2) (parents of finalists will be invited)

Rugby v Daneshill

U9 A & B VII (A)

U8 A & B VII (H)

IAPS swimming regional round 3.00 p.m

U10, U11, U12 & U13 girls and boys (H)

General Studies Programme (6.45 p.m. – 7.30 p.m.)

Saturday 24 February

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Form 1 Murder Mystery evening (arrive Saturday 6.00 p.m.; depart Sunday by 9.30 a.m.) For Form 1 Leavers onlyDetails

Art Workshop Pictures in Stitch (1.00 - 4.00 p.m.) CANCELLED

The visiting tutor is indisposed

Sunday 25 February

Boarders’ visit to the cinema

Art Workshop Pictures in Stitch (10.00 a.m. - 4.00 p.m.) CANCELLED

The visiting tutor is indisposed

Monday 26 February

Ridge House Book Week

Newbury Netball League Finals hosted by Marlston House (12.30 - 4.00 p.m.) (Cancelled due to the weather)

What you Will preparation for Form 1W/1NP play 4.00 - 5.50 p.m.

Nursery visit to Bracknell Ice Rink (Details)

Tuesday 27 February

Downe House Day of Musical Theatre

Wednesday 28 February

Netball v St Hugh’s ALL MATCHES CANCELLED TODAY DUE  TO THE WEATHER

U12/13A & B (H)

U11/12B, U10C (A) 2.00 p.m. start

Netball v Cranford House - Cancelled

U11 A, B & C (H)

U10 A & B (A)

Boys Hockey v Woodcote House ALL MATCHES CANCELLED TODAY DUE  TO THE WEATHER

U11 A & B (A)

U13 A & B (H)

Form 2JFM and 2MT Parents Evening 6.30 - 8.30 p.m. in the Great Hall Postponed until next week due to the weather forecast

Thursday 01 March

What you Will preparation for Form 1W/1NP play POSTPONED UNTIL NEXT THURSDAY AND FRIDAY

Cross Country v Thorngrove Boys and Girls (Cancelled due to the weather)

U9 & U11 (A)

French CE Speaking Trials

Golf is cancelled this evening due to the weather

Friday 02 March

Latest news gives a more updated view of the road access. http://www.brockmarl.org.uk/parents-news/46.html

Ridge House Book Character dressing up day Postponed until Monday 5th March.

 

U8 - U11 Team Photos  Postponed until next week

Boys’ Hockey v Magdalen College Junior School Hockey matches are cancelled due to the weather forecast

U9 A & B VII (A) (Directions and Parking)

Netball v St Andrews Netball matches are cancelled due to the weather forecast

U9 A & B (H)

U8 A, B & C (A)

Form 1 (1NP & 1W) play rehearsal all day followed by performance of What you Will at 4.30 p.m. POSTPONED UNTIL NEXT THURSDAY AND FRIDAY

Late afternoon swimming sessions for younger pupils are CANCELLED

Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 03 March

Form 4 ‘Weekend at Brockwarts’ is POSTPONED UNTIL AUTUMN 2018

Mr Raeburn-Ward and the Brockwarts team regret having to make this decision but the intention is that it will be postponed until the autumn term (by which time the pupils will of course be in Form 3).

Sunday 04 March

Form 4 ‘Weekend at Brockwarts’ is POSTPONED UNTIL AUTUMN 2018

Mr Raeburn-Ward and the Brockwarts team regret having to make this decision but the intention is that it will be postponed until the autumn term (by which time the pupils will of course be in Form 3).

Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Golf Competition at Cheam School (invitation only) (Cancelled due to the weather)

Monday 05 March

Form 1 Common Entrance trials begin (Timetable)

There will be no late prep for 1E and 1W this week.

Ridge House Book Character dressing up day (postponed from Friday)

Tuesday 06 March

Form 6 Mini Concert (3.00 p.m.)

U12/13 Team Photos

Forms 6, 7, 8 and Foundation Stage parents’ meetings by appointment

(4.00 p.m. to 7.00 p.m.) (details)

Wednesday 07 March

Rugby v Bishopsgate School

U12/13A XII (A)

Form 2JFM and 2MT Parents Evening 6.30 - 8.30 p.m. in the Great Hall

Netball v St Gabriel’s

U11B & C, U10A & B (A)

Cricklade Manor Netball Tournament

U11A (A)

Thursday 08 March

Bradfield Golf Competition (A)

What you Will preparation for Form 1NP/1W play

Theatre Club trip to The Watermill to see Digging for Victory at 7.30 pm.

Form 4 trip to Hampton Court Palace (Details and opt out)

Friday 09 March

Ridge House Declamations in the PAC (8.45 a.m.)

Form 1 Trip to Blenheim Palace – Public Speaking Workshop (Details)

Form 1 (1NP & 1W) play rehearsal all day followed by performance of What you Will at 4.30 p.m.

Boys’ Hockey v New College School

U9A & B (A) (Updated venue 9/3/2018: Iffley Road, Oxford University Sport Complex,  Post code:  OX4 1EQ) (Updated time 9/3/2018: 2.00pm start)

U8A & B (H)

Junior and Intermediate Team photos

Saturday 10 March

OPEN MORNING for prospective parents  10.30 - 12.00 p.m.

(Visitors should arrive by 11.15 a.m. at the latest)

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Form 5 & 6 ‘Big Activity Weekend’ starts at 1.00 p.m. (Details)

Art Workshop; 3D Felt Making (1.00 - 4.00 p.m.) CANCELLED

The visiting tutor is indisposed

Sunday 11 March

Form 5 & 6 ‘Big Activity Weekend’ ends at 1.00 p.m.

The visiting tutor is indisposed

Monday 12 March

Ridge House Science week

Form 2 (2JFM, 2MT & 2BG) Around the World in Eighty Days read through 4.00 - 5.50 p.m.

Tuesday 13 March

Debating Society to Blenheim Palace for Public Speaking Competition (Details)

Form 1NP visit to Oxford 'Town, gown and Hogwarts'

U10A Newbury Netball League Finals hosted at Marlston House (Teams who qualify only)

Wednesday 14 March

Boys’ Hockey v Horris Hill and Moulsford

U13 A & U11B at Moulsford

U13B (H)

U11A at Horris Hill

Netball v The Oratory Prep School

U10A, B & C (H)

Netballv Daneshill

U13 A, B & C (H) 3.15 start

U11A, B & C (A)

Thursday 15 March

Last Judo lesson of the term

Rehearsal Day for the Form 2 Play (2BG, 2JFM and 2MT)

Friday 16 March

Form 2 (2JFM, 2MT & 2BG) rehearsal all day and performance of Around the World in 80 Days at 4.30 p.m.

Form 7 visit the Victorian Classroom at the Museum of Reading (details and opt out)

U11 Newbury Netball Tournament at Park House 9.30 a.m. (Cancelled)

BMR Uniform Sale in the Great Hall and Drawing Room 3.00 - 5.30 p.m. (Details - Price List)

Saturday 17 March

U11 Newbury Netball Tournament at Park House 9.30 a.m. (Cancelled)

Boarders’ ‘Game-keeper Weekend’ (Details)

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m.

Junior Swimming Training

Sunday 18 March

Boarders’ ‘Game-keeper Weekend’

U13 A Small School Rugby Championship, Oundle School, Oundle, Peterborough, PE8 4GH (Cancelled due to the weather forecast)

Monday 19 March

ICY ROADS WARNING FOR ROUTES TO SCHOOL.  See News page for further details 
9.15 a.m. Message from Mr Fleming and Mrs Riley:
'Due to the weather, children can be collected from 2 p.m.  We will of course be open until 6 p.m. for those children whose parents cannot collect until then.'

Form 2 (2MT and 2JFM) visit to Oxford (Postponed until next term)

Netball Tournament (Postponed until Tuesday)

U10 & U11 (H) 2.15 p.m. (Details)

Form 8 trip to the Kennet and Avon canal (Details and opt out) (Cancelled due to the weather)

Tuesday 20 March

Last golf coaching session of the term

Theatre Club trip to The Watermill to see The Rivals at 7.30 p.m.

Netball Tournament

U10 & U11 (H) 2.15 p.m. (Details)

Stevensons uniform selling event 3.00 p.m. - 6.00 p.m.

ABRSM examinations

Wednesday 21 March

 Netball v Falkland School

U9A & U10A (H) 3.45 p.m. start (Parents are welcome to collect pupils after the match. Updated 20th March by Falkland School)

U11A (H) 3.45 p.m. start

Senior Girls House matches at 2.30 p.m. (Parents welcome to support.  Matches may not finish until after 3.45 p.m.)

Thursday 22 March

Spring Concert 6.30 p.m.

 All parents are invited to our Spring Term Concert at 6.30 p.m. in the PAC.

Groups and choirs performing are listed in Read More

Last Speech and Drama lessons of the term

Friday 23 March

Progress Reports

Mark reading and Prize Giving (pupils only)

Inter House Cross Country 2.15 p.m. (All pupils to attend)

The premier parent/pupil event of the term.

Ridge House Easter Bake Off

Term ends (6.00 p.m.)

Saturday 24 March

School Ski Trip to Sauze d’Oulx departs

Saturday 31 March

School Ski Trip to Sauze d’Oulx returns

Sunday 01 April

Holy Communion in Marlston Church 8.00 a.m. (This is a parish service and is open to all)

Monday 02 April

Tuesday 03 April - Sunday 08 April

No events listed

Monday 09 April - Friday 13 April

Judo Easter Camp (Details)

Monday 16 April

Staff INSET Day
Cricket & Rounders coaching course for pupils in Forms 1-7 (9.30am to 12.30pm)

Details

13+ Common Entrance coaching course (8.50am to 1.10pm)
SLT Meeting 2.00pm

Tuesday 17 April

Staff INSET Day
13+ Common Entrance coaching course (8.50am to 1.10pm)
Cricket & Rounders coaching course for pupils in Forms 1-7 (9.30 a.m. to 12.30 p.m.)

Details

Staff Meeting 1.30pm

Wednesday 18 April

Staff INSET Day
13+ Common Entrance coaching course (8,50am to 1.10pm)
Cricket & Rounders coaching course for pupils in Forms 1-7 (9.30am to 12.30pm)

Details

Boarders return on Thursday 19th April (same day as day pupils)

Thursday 19 April

Senior School boarders and day pupils return in summer uniform 8.15am onwards
Ridge House pupils return in summer uniform 8.15am onwards
Music lessons begin with Mrs Hastings (vocals), Mrs Evans (violin, piano), Mrs Richards (piano), Mr Mead (drums)
Chess lessons begin
Ballet lessons begin
Late prep programme begins
Intermediate boys and girls Sports Day Qualifiers 2.00pm - 4.50pm

Friday 20 April

Music lessons start with Mrs McMurtrie (cello), Mr Gwilt (saxophone, clarinet, piano), Mrs Sheppard (violin), Mr Wood (vocals)
Boarders' "Wacky Races" team-building event 6.30 - 7.30pm
Swimming coaching (extra lessons) begins 
Senior Sports Day Qualifiers 2.00pm - 4.50pm

Saturday 21 April

Saturday School (Forms 1-3) and Saturday Club (Forms 4-7 optional) 9.00am - 12.30pm
Junior Swimming Training
Queen Anne's School, Junior Lacrosse Coaching Camp 9.30am - 12.10pm (selected pupils only)

Sunday 22 April

Boarders' paintballing activity

Monday 23 April

Lt Cmdr Arthur Leyland Harrison VC, Old Brock, received his medal posthumously for exceptional bravery at Zeebrugge.

Form 7 Mini tennis lessons begin 8.30 a.m.
Horse riding lessons begin
Music lessons start with Mr Beckwith (piano), Mrs Ashworth (oboe, flute, recorder) Miss Munro (vocals), Mr Saunders (vocals), Mr Yates (guitar, ukelele)
Cricket Academy coaching sessions begin

Tuesday 24 April

Form 6 Mini tennis lessons begin 8.30am
Judo begins
Golf Coaching begins
Fencing begins
Clay pigeon shooting lessons begin for Group 1
Girls Tennis v Cranford House

U12/13 1st VI 4.00pm (H) (Cancelled by Cranford House)

Music lessons start with Mr Laurie (drums), Miss Parrish (piano)

Wednesday 25 April

Girls Cricket v Pinewood

U11A & B & U10 A (H) Team Sheet

Girls Tennis v Pinewood

U12/13 1st VI (H) Team Sheet

Thursday 26 April

UKMT Maths Challenge
Tennis coaching begins for Forms 4 and 5
Form 3 Premiere of French video in the PAC at 5.00 p.m.
Girls Tennis v St Andrews

U12/13 1st VI 4.30pm (A) Team Sheet 

Approx time of return: 6.30 p.m.

Clay pigeon shooting lessons begin for Group 2
Theatre Club trip to The Watermill to see Burke and Hare at 7,30pm
Music lessons start with Mr Vivian (brass)

Friday 27 April

Form 1 (S, E & W) Study Skills Seminar 4.15pm (details)
Fly Fishing Club begins

Details

Rounders v Cheam 3.15pm start

U9 A & B (A) Team Sheet

Matches against Cheam have been cancelled due to the weather (Updated Fri 1.39 p.m.)

Cricket v St Andrew's

Team Sheets

U9 A & B (A)

U8 A & B (H)

Saturday 28 April

Saturday School (Forms 1 - 3) and Saturday Club (Forms 4 - 7 optional) 9.00am - 12.30pm
Junior Swimming Training

Sunday 29 April

Boarders' visit to Tree Runners

Places limited.  £25 to attend.

Monday 30 April

Whole School Photograph by Gillman and Soame
Cancelled due to the weather forecast.

The weather forecast for the next couple of days is wet and cold (again) and therefore the Heads would like pupils to bring their school fleece to school.  Boys may wear long sleeved jumpers.

Tuesday 01 May

13+ Common Entrance Trials (timetable)
2JFM and  2MT to Oxford University Museum and University life taster

Depart 08.45; return 17.00 approx

Wednesday 02 May

13+ Common Entrance Trials
All Matches have been cancelled today due to the weather
Cricket v Sunningdale
Boys Team Sheets

1st XI, 3rd XI, Colts A (H)

2nd XI, Colts B & C (A)

All Matches have been cancelled today due to the weather
Girls Team Sheets
Rounders v Eagle House

U12/13 A (H)

U12/13 B & C (H)

All Matches have been cancelled today due to the weather
Rounders v The Oratory Prep School

U11 A & B, U10 A & B (A)

Meeting for Form 2 parents to discuss entry into senior schools in the Drawing Room 6.30pm

Thursday 03 May

13+ Common Entrance Trials
Intermediate Sports Day Qualifiers 2.00pm - 4.50pm
Boys Tennis v Horris Hill

Team Sheet

U12/13 1st VI 4.00pm (H)

Friday 04 May

13+ Common Entrance Trials
Senior Sports Day Qualifiers 2.00pm - 4.50pm
IAPS Clay Pigeon Shooting Championships at the West London Shooting School, UB5 6RA

Team sheet and Details

Cricket v St Edwards, Reading
Team Sheets

U8 A, U8/9 B (H)

U9 A (A) at Sulhamstead Cricket Club

Leave-away weekend begins at 6.00pm

Saturday 05 May

Boarders' visit to Exmoor departs

Monday 07 May

Boarders' visit to Exmoor returns
Leave-away weekend ends (boarders must return between 6.00pm and 8.30pm)

Tuesday 08 May

Form 5 trip to the Living Rainforest (Details)
Form 8 trip to Donnington Castle (Details)
Horris Hill Golf Trophy (A) (invitation only) (Team Sheet)

Wednesday 09 May

Cricket v Woodcote House

Team Sheet

1st XI, Colts A (A)

2nd XI, Colts B, U9A (H)

Girls Rounders v Sherfield School 2.30pm start updated at 10am 09/05/18 

Team Sheet

U12/13 A, B & C (A)

Thursday 10 May

Ascension Day : service in Marlston Church 8.35am (no early morning swimming)

Friday 11 May

Cricket v Daneshill

Team Sheet

U9 A & B (A)

U8 A & B (H)

Rounders v Daneshill

Team Sheet

U9 A, U9/10B (A)

U8 A & B (H)

Form 2 Anti-bullying and leadership training with Kidscape (2.30pm to 5.30pm)

Saturday 12 May

Open Morning for prospective parents 10.30am to 12.00pm
Saturday School (Forms 1 - 3) and Saturday Club (Forms 4 - 7 optional) 9.00am to 12.30pm
Junior Swimming Training
IAPS Fencing at Millfield Prep School, Edgarley Hall, Glastonbury, BA6 8LD 

Sunday 13 May

Schools' Charity Restless Development Triathlon at Bradfield College
ISGA Wellington College Golf Salver (invitation only)
Boarders' visit to Hawk Conservancy Trust

Monday 14 May

13+ Common Entrance Mental Maths Examination
2BG to Oxford for "Town, gown and Hogwarts"

Tuesday 15 May

13+ Common Entrance French Listening Examination
Swimming Gala with St Piran's

Team Sheet

U8, U9, U10 and U11 girls and boys 4.00pm (H)

Theatre Club evening trip to see Shakespeare's A Midsummer Night's Dream at The Watermill

Wednesday 16 May

LAMDA Examinations in the Drawing Room
Cricket v Horris Hill

Team Sheet

2nd XI, Colts B, U9A (A)

1st XI, Colts A & C (H)

Rounders v St Gabriels

Team Sheet

U11A & B (H)

U10 A (A)

Thursday 17 May

LAMDA examinations in the Drawing Room
Book Fair (Details)
13+ CE French Speaking (Group 1)
Boys Tennis v Thorngrove

Team Sheet

U11 VI (H) 4.30pm

Girls Swimming Gala v Cheam

Team Sheet

U10 - U13 girls (H) 4.00pm

Forms 3 & 4 Parents' forum to discuss transfer and pre-testing to Secondary Schools 6.30 p.m.

Venue: Great Hall

Friday 18 May

Whole School Photo 1.30 p.m.
LAMDA examinations in the Drawing Room
Downe House Form 4G Sports Academy Day - Cancelled due to the photo
13+ CE French Speaking (Group 2)
Rounders v St Neot's (Cancelled due to the Whole School Photo)

U9 A & U8 A (A) 2.15pm

U8/9 C (H) 2.15pm

Let's Talk Workshop for Staff, Parents and Form 1 pupils

2.30pm - 3.15pm for pupils

3.30pm - 4.30pm for staff

4.45pm - 5.45pm for parents

Progress Reports

Saturday 19 May

Saturday School (Forms 1 - 3) and Saturday Club (Forms 4 - 7 optional) 9.00am to 12.30pm
Boys Judo Competition for invited schools (H)

Team Sheet

Junior Swimming Training

Sunday 20 May

Boarders' Cargen Challenge

Monday 21 May

School Examinations begin
Timetable 

No late preps for 1W, 1NP or Form 2 this week

ISGA Golf Stableford at Sunningdale Heath
No Speech and Drama this week

Tuesday 22 May

School Examinations continue

No late preps for 1W, 1NP or Form 2 this week

No Fencing today

Wednesday 23 May

School Examinations continue
Cricket v St Andrews

Team Sheet

1st XI, Colts B & D (H)

2nd XI & 3rd XI, Colts A & C (A)

Rounders v Daneshill

Team Sheet

U12/13 A,B & C (A) 3.20 pm start (17/05/18)

U10 A & B (A)

U11 A, B1 & B2 (H)

Thursday 24 May

School Examinations finish
Girls Tennis v St Andrews Cancelled at 4.00pm  

Team Sheet 

U12/13 1st VI (H) 4.30pm

Half Term begins at 6.00pm

Tuesday 29 May - Thursday 31 May

Friday 01 June

Saturday 02 June

Common Entrance Extra Revision Session

Sunday 03 June

Half Term ends (boarders must return between 6.00pm and 8.30pm)

Monday 04 June

Form 2, 1NP and 1W French trip to Normandy departs
1S individual play rehearsals 2.45pm - 5.50pm

Tuesday 05 June

13+ Common Entrance Examinations
Form 6 trip to Winchester Science Museum (details)
Form 8 trip to Thatcham Discovery Centre (details)

Wednesday 06 June

13+ Common Entrance Examinations
Cricket v Pinewood

U9 A (A)

U9 B (H)

Cricket v Thorngrove

Colts A & B (A)

Colts C & D (H)

 Boys Cricket Team Sheets

Girls Cricket v St Francis

U11A & B (A)  2.15pm start.

Team Sheet

Rounders v St Gabriels

U10 A & B (A)

Team Sheet

Thursday 07 June

13+ Common Entrance Examinations
1S individual play rehearsals all day

Friday 08 June

13+ Common Entrance Examinations
1S individual play rehearsals all day
Rounders v The Dragon

U9 A & B (H)

Team Sheet

Leave away weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 09 June

Form 2 French trip to Normandy returns
IAPS Swimming finals at The London Aquatic Centre

Sunday 10 June

The Pudden Trophy (sons, daughters and parents golf) 4.00pm (Details)
Boarders' kayaking activity
Leave away weekend ends at normal bedtime

Monday 11 June

Form 1 Leavers group play rehearsals all day
Form 7 trip to Marwell Zoo (details)
Boys Tennis v Thorngrove

U12/13 1st VI (A) 4.00pm

Team Sheet

Tuesday 12 June

Team photographs

Pupils change into their appropriate match kit during hymn practice time.

Form 1 Leavers play rehearsals 3.00pm - 5.50pm

Wednesday 13 June

Form 8 trip to Warwick Castle (details)
Cricket v Leighton Park School

1st & 2nd XI (Cancelled by Leighton Park) (H)

Cricket v St Francis

3rd XI mixed (H)

Colts C (At Wilcot Cricket Club SN9 5NS)

Cricket Team Sheet

Girls Cricket v Cricklade Manor

U10 A (H)

Team Sheet

Girls Cricket v Cheam

U12/13 A & B (A)

Team Sheet

Rounders v Cheam

U12/13 C (A)

U11 B (H)

Team Sheet

Thursday 14 June

Leavers' Trip to Stratford Upon Avon for Romeo & Juliet (details)
Swimming Gala v Horris Hill

U9, U11 and U12/13 boys (H) 4.15pm

Team Sheet

Sports Day practice afternoon 4.00pm - 5.50pm

Friday 15 June

Inter-house Swimming Gala
Sports Day practice afternoon 4.00pm - 5.50pm
Form 7 Mini Concert 2.30 p.m. in the PAC

Saturday 16 June

SPORTS DAY FOR FORMS 1 - 6

First events 10.00 a.m.  Relay races and presentation of trophies 3.45 p.m.

An Old Brock will be selling Pizzas, Tea, Coffee and cold drinks on the field during the day.

Sunday 17 June

Boarders' visit to Cinema

Monday 18 June

Summer Geography field trip to Exmoor 2JFM/2MT depart
LAMDA Examinations in the Drawing Room
Form 1 Leavers play rehearsal 3.00pm - 5.50pm

Tuesday 19 June

LAMDA Examinations in the Drawing Room
Mercia Prep Schools Regional Athletics Meeting at Tilsley Park

Team Sheet

Mercia Programme Updated 18/06/18

Form 1 Leavers play rehearsal 3.00pm - 5.50pm
Rounders v St Francis

U9 A (A) 2.15pm

Team Sheet

Geography field trip to Exmoor, 2JFM and 2MT return late afternoon.

Wednesday 20 June

Form 1 Leavers play rehearsal all day
ISGA Junior Open Sunningdale Heath (invitation only)
Cricket v Pinewood

2nd XI (H)

3rd XI (A)

Cricket v Cricklade Manor Prep 

1st XI, 4th VI (H)

Colts A XI, B X & C VIII (A)

Boys Team Sheets 

Girls Cricket v St Hugh's

U11 A & B (A)

Team Sheets

Rounders v St Hugh's

U10 A, B  (H)

U9 A & B (A)

Team Sheets

Thursday 21 June

Summer Geography field trip to Exmoor - Form 2BG depart

3G and 3B field trip postponed until 7 September

Final judging of the Gardening Competition
Girls Cricket v St Andrews 4.00pm start

U13 A & B (A) 6-a-side Tournament

Team Sheet

Friday 22 June

Form 1 Leavers Trip departs (details)
Nursery & Reception Sports Day on the front lawn 10.30am.  Picnic afterwards
Forms 7 & 8 Sports Day on games pitches 1.00pm
BMR Second Hand Uniform sale in the Drawing Room 2.30 - 5.00 p.m.
Summer Geography field trip to Exmoor - Form 2BG return

  

Leave away weekend begins at 6.00pm

Saturday 23 June

No Events Currently Listed

Sunday 24 June

Boarders' visit to Cotswold Wildlife Park
Form 1 Leavers' Trip Returns
Leave-away weekend ends at normal bedtime

Monday 25 June

ABRSM Music Exams
Full Cast Play Rehearsal

Mrs Beckers writes, 'This is a really important day for the play and I do not want children thinking that they can stay at home and have a rest after the weekend.'

Summer Geography field trip to Exmoor - Form 1NP 
Mother & Sons/Daughters tennis tournament 6.00pm

Cricket v Chieveley CC 6.00 p.m.

U9/10, U11 (H)

Team Sheet 

U7 Cancelled by Chieveley CC

Tuesday 26 June

ABRSM Music Exams
Form 1 Leavers Play rehearsals 3.00pm - 5.50pm
Stevensons uniform selling event 3.00pm - 6.00pm
Rounders v St Gabriels

U8/9 A & B (A) 4.05pm start  Cancelled by St Gabriels

Wednesday 27 June

Summer Geography field trip to Exmoor - Form 1NP return
Form 1 Leavers Play FULL CAST rehearsals 2.00pm to 5.50pm
Form 8 Medieval Feast
Cricket v Daneshill

1st XI (H)

2nd XI (A)

Cricket v St Edwards

Colts A (H)

Colts B, C XI (At Sulhamstead RG7 5HP)

Team Sheets

Rounders v Sherfield

U12 A & B (H)  2.45 start

Rounders v Cheam

U10A & U11A (H)

Team Sheets

Thursday 28 June

Form 1 Leavers play FULL CAST ALL DAY
End of Year Ballet concert in the Great Hall
Nursery, Pre-Primary and Primary 11.00 a.m. Grade 1, 2 & 3 at 12.00 p.m.
Golf Match at Cothill House Prep School tee time 4.00pm (invitation only)
 Team Sheet
Last Judo Lesson of the term

Friday 29 June

Form 1 Leavers Play FULL CAST Rehearsals 9.00am - 8.00pm.  Dress rehearsal 4.15pm to school.
Class Photographs (1W, 1NP, Form 2, 3 & 4)
  
Form 4 Medieval Feast 1.00pm
Cricket v Sunningdale

U9 A (H)

U9B Now playing AWAY SL5 9PY (updated 09.30 29/06/18)

Team Sheets

Evening performance of Form 1 Leavers Production.  All parents invited 7.00pm

Support our Form 1 Leavers and join us for a thrilling performance of Bugsy Malone at 7.00 pm on Friday 29th June in the PAC.  All welcome! Drinks beforehand! 

Saturday 30 June

Saturday School (Forms 1 - 3) and Saturday Club (Forms 4 - 7 optional) 9.00am to 12.30pm

Sunday 01 July

Boarders' sailing activity
1st XI v Fathers XI 4.00pm
Mothers and Daughters Rounders 6.00pm

Monday 02 July

Brockmarl's Got Talent - 4.15 p.m. in the Memo Hall (Pupils only)
Mufti Day:

Pupils will be allowed to wear home clothes from lunchtime onwards in exchange for a £1 (minimum) donation.  The funds raised will be given to the Salvation Army, the charity supported by the Form 2BG organisers of Brockmarl's Got Talent.

Class Photographs (1E & S)

Tuesday 03 July

National Prep Schools athletics finals, Alexander Stadium, Birmingham

Team Sheet

Class Photographs (Form 5, 6 & 7)

Wednesday 04 July

Form 1 Leavers trip to Wimbledon (details)

Thursday 05 July

Rehearsal for Form 1 Leavers' Service 9.00am
Ridge House Fun Day 10.00am
No late prep tonight
Form 1 Leavers' Dinner 7.00pm

Friday 06 July

Mark Reading 11.00am (pupils only)
Parents are most welcome to attend the following events:

Mrs Caroline Riley on the occasion of her retirement

Term Ends

Monday 09 July - Saturday 14 July

Monday 16 July - Saturday 21 July

Monday 23 July - Thursday 26 July

(Details)

Friday 27 July - Saturday 28 July

Monday 30 July - Tuesday 31 July

Wednesday 01 August - Saturday 04 August

Monday 06 August - Saturday 11 August

Monday 13 August - Saturday 18 August

Monday 20 August - Saturday 25 August

Monday 27 August - Friday 31 August

Monday 03 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1- 7 (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)

Full details

Staff INSET and departmental meetings

Tuesday 04 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1- 7 (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)
Full details
Staff INSET and departmental meetings
Staff clay pigeon shooting event and barbecue (6.00 p.m.)

Wednesday 05 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1- 7 (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)

Full details

Mouthguard fittings by OPRO: 9.00 a.m. 

Details

Staff INSET and departmental meetings

Thursday 06 September

Brockhurst and Marlston day pupils return (8.15 a.m.)
Ridge House pupils return (by 9.00 a.m.)
International boarders return
Mouthguard fittings by OPRO

Details

Music lessons start with Mrs Hastings (Vocals), Mrs Evans (Violin, Piano), Mr Mead (Drums), Mrs Richards (Piano)

Friday 07 September

Geography and Science fieldwork course at Slapton: Form 1 depart (9.00 a.m.)

Common Entrance preparation; Form 1S are not expected to attend as they completed the course last year.

Geography field work course on Exmoor: Form 2
Music lessons start with Mrs McMurtrie (Cello), Mr Gwilt (Saxophone, Clarinet), Mr Wood (Vocals), Mr Yates (Guitar, Ukulele)

Saturday 08 September

No Saturday School and no Saturday Club

Sunday 09 September

Geography field work course on Exmoor: Form 2 return
Boarders’ visit to Newbury

Monday 10 September

Cricket Academy begins
Riding lessons begin
Geography and Science Fieldwork course at Slapton Form 1 returns (mid afternoon)
Music lessons start with : Mr Beckwith (Piano), Mrs Ashworth (Oboe, Flute, Recorder), Miss Macro (Vocals), Mrs Sheppard (Violin)
Monday Extra Swimming Lessons begin

Extra swimming is moving to a Monday from September.

Tuesday 11 September

Nursery, Reception & Form 8 Parents' Forum in the foyer of the Performing Arts Centre (8.30 a.m.)
Prefects’ meeting (11.00 a.m.)
Clay pigeon shooting lessons begin
Golf lessons begin (Group 1)
Fencing begins
Music lessons start with Mr Laurie (Drums), Miss Parrish (Piano), Mr Vivian (Brass)
Theatre Club evening trip to the Watermill Theatre to see the musical Sweet Charity

Wednesday 12 September

Downe House Go Wild geography workshop (10 a.m. - 12.30 p.m.)
Hockey v Eagle House
U11A, B & U10 A & B  (A) at Wellington College
Football v Sherfield
1st XI, 2nd XI (H)
U11A, U10A (H)
Tennis coaching begins

Thursday 13 September

Chess begins
Judo begins

Newsletter from Mr Small

Pangbourne College Junior Teamwork Challenge (TBC)
Reception for new parents in the Drawing Room (7.00 p.m.)

Friday 14 September

U8 Football Tournament
U8A (H)
Football v Holme Grange and St Edward’s, Reading
U9 A &  B (A) at Holme Grange
U8B (A) at Sulhamstead CC
U8 Hockey Tournament
U8A (H)
Ballet begins
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 15 September

Boarders' kayaking activity

Sunday 16 September

Boarders' visit to the Berkshire County Show
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 17 September

Form 6 & 7 Parents' Forum in the foyer of the PAC (8.30 a.m.)
Speech & Drama begins

Tuesday 18 September

No events currently listed

Wednesday 19 September

Brockhurst U11 Football Tournament
Colts A (H)
Football v Woodcote House
1st XI, Colts B, C & D, U9A VI (A)
2nd XI (H)
Forms 4 & 5 Parents' Future Schools and Pre-Testing meeting in the Drawing Room (6.00 p.m.)

Thursday 20 September

Form 2 Sealed Knot Civil War workshop

Friday 21 September

U9 Hockey Tournament
U9A (H)
U9 Football Tournament
U9 A & B (H)
General Studies programme for Forms 1, 2 & 3 (6.45 p.m. - 7.30 p.m.)

Saturday 22 September

Saturday School (Forms 1 - 3) and Saturday Club (Forms 4 -7 optional) 9.00 a.m. - 12.30 p.m. (Details)

Sunday 23 September

Boarders' paintballing activity

Monday 24 September

No events currently listed

Tuesday 25 September

Bradfield Science Challenge (for selected Form 4 pupils)  2.00 - 5.00 p.m.

Wednesday 26 September

Football v Thorngrove
1st XI & 2nd XI (A)
Colts A, B, C & D (H)
Hockey v Thorngrove
U12/13 A & B (A)  2.15 p.m.
Hockey v The Oratory Prep 
U12/13C (H)

Thursday 27 September

No events currently listed

Friday 28 September

Macmillan Coffee Morning in the PAC (8.15 a.m. - 11.00 a.m.).  Everyone welcome.
Ridge House and Form 7 Theatre Workshop
Football v St Edwards, Reading
U9 A & B (H)
U9 A & B (A) at Sulhamstead CC
Progress Reports
General Studies programme for Forms 1, 2 & 3 (6.45 p.m. - 7.30 p.m.)

Saturday 29 September

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
The Oratory Prep Hockey Tournament
U11 A & B (A)

Sunday 30 September

Boarders' visit to Treerunners

Monday 01 October

No events currently listed

Tuesday 02 October

No events currently listed

Wednesday 03 October

Football v St Francis
Colts A & B (A)
Colts C & D (H)
Football v Leighton Park
1st XI (A)
2nd XI (H)
Girls 3 XI (A)
IAPS U11 Girls Hockey at Bryanston
Hockey v St Francis
U12/13 A & B, U10A (H)
U11 A, B & C (A)

Thursday 04 October

No events currently listed

Friday 05 October

Form 5 Celtic Day (11.30 a.m. – 1.10 p.m.)
Hockey v The Oratory Prep 
U8 A & B, U9 A & B (A)
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 06 October

Form 3 Weekend at Brockwarts starts at 10.00 a.m.
IAPS U13 Boys Football at Moulsford

Sunday 07 October

Form 3 Weekend at Brockwarts collection at 2.00 p.m.
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 08 October

No events currently listed

Tuesday 09 October

French Theatre Bienvenue a Paris for Forms 1 - 3 (4.15 p.m.)
IAPS U13 Girls Hockey at Abingdon School

Wednesday 10 October

Football v St Andrew’s
1st XI, 2nd XI, Colts C & D (A)
3rd XI, Colts A & B (H)
Hockey v St Andrew’s
U10 A & B (H)
U12/13A &11A (A)
U12/13B & 11B (A) 3.15 p.m.

Thursday 11 October

Shooting v Cheam (H) 3.30 p.m.
Orchestral Fun Day at Downe House (10.00 a.m. - 5.00 p.m.)
Golf v Horris Hill (A) 4.00 p.m.
Theatre Club visit to The Watermill to see Trial by Laughter (6.30 p.m.)

Friday 12 October

Meeting of the School Council (11.00 a.m.)
Football v St Andrew's
U8 A & B (H)
U9 A & B (A)
General Studies programme (Forms 1, 2 & 3) 6.45 p.m. - 7.30 p.m.

Saturday 13 October

Open Morning (10.30 a.m. – 12.00 p.m.) Details
Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)

Sunday 14 October

Thorpe Park visit for Forms 1, 2 & 3 (Details)

Monday 15 October

Form 5 trip to Butser Farm

Tuesday 16 October

Harvest Festival in Marlston Church (8.40 a.m.)
Parents Evening for Nursery, Reception and Form 8 in Ridge House.  (Time TBC)
Prefects' Meeting (11.00 a.m.)

Wednesday 17 October

Football v Eagle House
1st XI, 3rd XI, Colts C & D (H)
2nd XI, Colts A & B (A)
Hockey v Cheam
U13A at Thatcham Hockey Club
U12/13 B & C (H)
Football v St Gabriels
U9 A & B VII (A)

Thursday 18 October

Shooting v Sunningdale (H) 2.30 p.m.
Autumn Concert (6.30 p.m.) Details

Friday 19 October

Form 2 Expedition : Mysterious Oxfordshire
Ridge House Harvest Festival in Marlston Church (8.45 a.m.)
Football v Eagle House
U9 A & B VI (A)
U8 A & B VI (H)
Progress Reports
Half Term begins at 4.00 p.m.

Thursday 25 October

Conservative Party event: An Evening with Sir Nicholas Soames

Saturday 27 October

Rotary Club event with visiting Welsh male voice choir

Wednesday 31 October

Half Term ends

Thursday 01 November

No events currently listed

Friday 02 November

Bonfire Night (6.30 p.m.) Details

Saturday 03 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)

Sunday 04 November

Boarders' go-karting activity

Monday 05 November

World War I Remembrance Week
The Young Shakespeare Company presents a drama day for Forms 1, 2 & 3 with a performance of Macbeth

Tuesday 06 November

No events listed today

Wednesday 07 November

Rugby v The Oratory Prep School
U13A & U12A (H)
U13B & U12B (A)
Football v Holme Grange
Colts A & C (A)
Colts B & D (H)
Hockey v Pangbourne and The Oratory Prep 
U12/13 A & B (at Pangbourne)
U12/13C (H)
Hockey v The Oratory Prep 
U11 A & B (A)
U10 A & B (A) 3.10 p.m.

Thursday 08 November

Study Skills Seminar for Forms 1 and 2 (4.15 p.m.)
Golf v Cothill (A) 1.20 p.m. - 2.30 p.m.

Friday 09 November

Friendship Friday
Act of Remembrance in Marlston Church (8.40 a.m.)
Rugby v Eagle House
U9 A & B (H)
U8 A & B (A)
General Studies programme (Forms 1, 2 & 3) 6.45 p.m. - 7.30 p.m.

Saturday 10 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)

Sunday 11 November

Boarders' trampolining activity

Monday 12 November

Anti-bullying Week Choose Respect

Tuesday 13 November

Holme Grange Performance Poetry competition for selected pupils, starting at 1.45 p.m.
Shooting v Horris Hill (H)

Wednesday 14 November

Football v Daneshill
1st XI & Colts A (H)
2nd XI, Colts B & C (A)
Hockey v Pinewood
U9 A & B (A)
U10A (2.15 p.m.) & B
U11A (3.00 p.m.) & B
Parents Evening for Form 1S, 1E & 1N in the Great Hall and Drawing Room

Thursday 15 November

No events listed today

Friday 16 November

Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 17 November

No events listed today

Sunday 18 November

Boarders visit to Cadbury World
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 19 November

School examinations begin

Tuesday 20 November

No Judo today
Prefects' Meeting (11.00 a.m.)

Wednesday 21 November

No Assembly (examination commence at 8.30 a.m.)
Rugby v Daneshill
U13A & U12A (H)
U11A & U10B (A)
Radley College U10 Rugby Festival (1.30 p.m.)
U10A (A)
Hockey v Daneshill
U12/13 A & B (A) 2.15 p.m.
U11 A & B (H)
U10 A & B (A) 3.00 p.m.

Thursday 22 November

Team Photographs

Friday 23 November

Progress Reports
Football v Daneshill
U9 A & B (A)
U8 A & B (H)
Hockey v Daneshill
U9 A & B (A)
U8 A & B (H)
The Watermill Theatre perform Jane Eyre  for Forms 1E & 1N and Form 2 (4.15 pm.)
Candlelit Advent evensong in Marlston church (6.45 p.m.)

Saturday 24 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Rugby v The Downs, Malvern
U13A (11.30 a.m.)
Form 1 Leavers Escape from Brockhurst (6.00 p.m.)

Sunday 25 November

Boarders visit to the cinema

Monday 26 November

Judo Display( 9.00 a.m.)

Tuesday 27 November

No events currently listed

Wednesday 28 November

Hockey v Holme Grange

U12/13 A, B & C at Cantley Park

U11 A & B, U10 A & B (H)

Rugby v Holme Grange and St Neot’s

U13A & U10B  at St Neot’s

U12 A & B, U11 A & B at Holme Grange

U13B & U10A (H)

Thursday 29 November

Dress rehearsal for Form 7 and 8 Christmas play
Dress rehearsal for the Nursery and Reception Christmas play
Final judo lesson

Friday 30 November

Nursery and Reception Christmas Play (2.00 p.m.) in the Performing Arts Centre
Form 7 and 8 Christmas Play (3.00 p.m.) in the Performing Arts Centre
Hockey v Holme Grange
U8 A & B, U9 A & B at Cantley Park
Final ballet lesson
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 01 December

No events currently listed

Sunday 02 December

Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 03 December

No events currently listed

Tuesday 04 December

No events currently listed

Wednesday 05 December

Darkness rehearsal for Senior Carol Service (morning)
Rugby v Pangbourne College
U12/13 A & B (H)
Rugby v Cricklade Manor
U12A & U11A (H)
U10 A & B (A)
Hockey v Eagle House
U13A, U12/13C at Wellington College 
Hockey v Cricklade Manor
U12A (A)
U11A & U10A (H)

Thursday 06 December

Senior Carol Service rehearsals for choir and readers (11.30 a.m.)
Senior Carol Service (Forms 1 - 6) 6.30 p.m.

Friday 07 December

Senior Carol Service (Forms 1 - 5) 6.30 p.m.
Final Speech and Drama Lesson

Saturday 08 December

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)

Sunday 09 December

Boarders’ Christmas Shopping

Monday 10 December

Boarders’ Christmas Party (evening)

Tuesday 11 December

Mark Reading and Prize Giving (pupils only)

Wednesday 12 December

Grand Christmas House Quiz
Christmas lunch
Term ends (6.00 p.m.)  [Pupils free to depart from 2.00 p.m. onwards]