Print full calendar year

Monday 29 July - Thursday 01 August

Summer Judo Camp (Details)

Monday 02 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1-7 (9.30 a.m. - 12.30 p.m.)
Staff INSET and departmental meetings

Tuesday 03 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1-7 (9.30 a.m. - 12.30 p.m.)
Staff INSET and departmental meetings
Staff clay pigeon shooting event and barbecue (6.00 p.m.)

Wednesday 04 September

Hockey and football coaching course for pupils in Forms 1- 7 (9.30 a.m. – 12.30 p.m.)
Staff INSET and departmental meetings

Thursday 05 September

Brockhurst and Marlston House day pupils return (8.15 a.m.)
Ridge House pupils return (by 9.00 a.m.)
International boarders return
Music lessons start with Mr Mead (drums) and Mrs Evans (violin, piano)

Friday 06 September

Boarders' team building event (7.00 p.m.)
Music lessons start with Mr Gwilt (saxophone, clarinet)

Saturday 07 September

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)
Boarders' visit to Bowood House

Sunday 08 September

Boarders’ visit to London

Monday 09 September

Riding lessons begin
Speech and Drama begins
Mini Tennis begins
Music lessons start with Mrs Ashworth (oboe, flute, recorder)
Parents v Staff Football match on the Astro (6.30 p.m.)

Tuesday 10 September

Nursery, Reception & Form 8 Parents’ Forum in the foyer of the Performing Arts Centre (8.30 a.m.)
Prefects’ meeting (11.00 a.m.)
Music lessons start with Miss Parrish (piano), Mrs Richards (piano), Mrs Sheppard (violin) and Mr Laurie (drums)
Clay pigeon shooting lessons begin
Golf lessons begin
Fencing begins
Cricket Academy begins
Form 1 Academic Forum for parents of pupils in 1S and 1E

Wednesday 11 September

OPRO Mouth Guard Fittings : 9am - 12pm Details
Music lessons start with Mr Wood (singing)
Hockey v Eagle House & Cranleigh
U11 A & B, U10 A & B (at Wellington College)

Thursday 12 September

Chess begins
Judo begins
Tennis Academy begins
Music lessons start with Mrs McMurtrie (cello)
Individual Photographs (Forms 1 & 2, and siblings)
Reception for new parents in the Drawing Room (7.00 p.m.)

Friday 13 September

Individual Photographs (Nursery to Form 3)
Ballet begins
Music lessons start with Mr Vivian (brass) 
Brockhurst U8 Football Festival
U8A (H) 2.00 p.m.
Hockey Festival at St Andrew's
U9 A & B (A)
Geography and Science fieldwork course at Slapton: Form 1 depart (9.00 a.m.)
General Studies programme for Forms 1, 2 & 3 (6.45 p.m. - 7.30 p.m.)

Saturday 14 September

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior Swimming Training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)

Sunday 15 September

Boarders’ Snow Tubing activity

Monday 16 September

Form 6 & 7 Parents’ Forum in the foyer of the PAC (8.30 a.m.)
Geography and Science Fieldwork course at Slapton: Form 1 return (mid afternoon then attend afternoon lessons))
Young Shakespeare Company drama workshop for Form 2 (9.00 a.m. - 11.15 a.m.) and Forms 3 and 4 (1.30 p.m. - 3.30 p.m.)
Football Academy begins

Tuesday 17 September

Forms 4 Parents’ Future Schools and Pre-Testing meeting in the Drawing Room (6.00 p.m.)

Wednesday 18 September

Brockhurst Under 11 Football Tournament
Colts A (H) 2.00 p.m.
Football v Woodcote House
1st XI (H)
2nd XI, Colts B & C (A)
Girls Football v Leighton Park
U12/13 A & B VII (A)
St Edward's Hockey Festival (12.15 p.m. - 5.00 p.m.)
U11A (A)

Thursday 19 September

Theatre Club visit to The Watermill Theatre to see Kiss Me Kate (7.30 p.m.)
Form 2 Geography field work course on Exmoor

Friday 20 September

Form 2 Geography field work course on Exmoor returns
U9 Football Festival
U9 (H) 2.00 p.m.
Form 1 Leaver's (Group 1 ) supper at Mr & Mrs Raeburn-Ward's house (6.00 p.m. to 8.00 p.m.)
 
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 21 September

Boarders' kayaking activity

Sunday 22 September

Boarders visit to Royal County of Berkshire Show
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 23 September

No events currently listed

Tuesday 24 September

No events currently listed

Wednesday 25 September

Vaccinations (Form 1 Only)
Football v Thorngrove
1st XI, 2nd XI & 3rd IX (H)
Colts A, B, C & D (A)
Hockey v Thorngrove
U12/13 A & B (H)
U11A, U10 A & B (A)

Thursday 26 September

Cross Country at The Manor
U8, U9, U10 & U11 boys and girls (4.30 p.m. - 6.00 p.m.) return at about 6.40 p.m.
Bradfield Science Challenge (for selected Form 4 pupils) 2.00 - 5.00 p.m.

Friday 27 September

Macmillan Coffee Morning in the PAC (8.15 a.m. – 11.00 a.m.). Everyone welcome.
Football v St Edward’s, Reading
U9 A & B (H)
U8 A & B (A) at Sulhamstead CC
Hockey Festival at St Andrew's
U8 A & B (A)
General Studies programme for Forms 1, 2 & 3 (6.45 p.m. - 7.30 p.m.)

Saturday 28 September

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)

Sunday 29 September

Boarders' trampolining activity

Monday 30 September

No events currently listed

Tuesday 01 October

Languages Day: performance of Une Journée sur la Côte d'Azur for Forms 1 - 3 (4.20 p.m.) Memo Hall
Form 5 visit Butser Farm

Wednesday 02 October

Football v St Francis
Colts A & B (A)
U12/13 (H)
Football v Leighton Park
1st XI & 2nd XI (A)
Hockey v St Francis
U10A (2.00 p.m.) U10/11B (2.30 p.m.) & U11A (3.10 p.m.)
U12/13's (A)

Thursday 03 October

No events currently listed

Friday 04 October

Form 5 Celtic Day (11.30 a.m. – 1.10 p.m.)
Hockey v The Oratory Prep
U8 A & B (H)
U9 A & B (A)
Form 1 Leaver's (Group 2 ) supper at Mr & Mrs Raeburn-Ward's house (6.00 p.m. to 8.00 p.m.)

Saturday 05 October

Form 3 Weekend at Brockwarts starts at 10.00 a.m.
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Sunday 06 October

Form 3 Weekend at Brockwarts collection at 2.30 p.m.
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 07 October

No events currently listed

Tuesday 08 October

No events currently listed

Wednesday 09 October

Football v St Andrew’s
2nd XI, Colts A & C (H)
1st XI, 3rd XI, Colts B & D (A)
Pangbourne College Hockey Tournament
U12/13 A & B (A) 1.30 p.m.
Hockey v St Andrew’s
U11B (2.30 p.m.) U11A (3.10 p.m.) H
Girls' Football v St Andrew's
U10 A & B (H)

Thursday 10 October

Orchestral Fun Day at Downe House (10.00 a.m. - 5.00 p.m.)
Swimming Gala v Farleigh School
U10 , U11, 12 & U13 boys and girls (H) 4.00 p.m.

Friday 11 October

Meeting of the School Council (11.00 a.m.)
Football v St Andrew’s
U8 A & B (H)
U9 A & B (A)
General Studies programme (Forms 1, 2 & 3) 6.45 p.m. - 7.30 p.m.

Saturday 12 October

Open Morning (10.30 a.m. – 12.00 p.m.) Details
Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)

Sunday 13 October

Boaders' visit to Coral Reef Waterworld

Monday 14 October

No events currently listed

Tuesday 15 October

Parents Evening for Nursery, Reception and Form 8 in Ridge House (Time TBC)

Wednesday 16 October

Football v Eagle House
1st XI, Colts A, B & C (A)
2nd XI, 3rd IX & Colts D (H)
Hockey v Eagle House
U12/13A (2.30 p.m.) & U12/13B (3.10 p.m.) H
U10 A & B (A)

Thursday 17 October

Harvest Festival in Marlston Church (8.40 a.m.)
Claypigeon shooting v Thorngrove (H) 2.30 p.m.

Friday 18 October

Ridge House Harvest Festival in Marlston Church (8.45 a.m.)
Hockey v Eagle House & Holme Grange
U8 A & B VI (at Wellington College)
Football v Eagle House
U9 A & B VI (H)
U8 A & B VI (A)
Progress Reports
Half Term begins at 5.50 p.m.

Wednesday 30 October

Half Term ends

Thursday 31 October

No events currently listed

Friday 01 November

No Ballet today

Saturday 02 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Boarders' riding activity

Sunday 03 November

Boarders’ Challenge event

Monday 04 November

No events currently listed

Tuesday 05 November

Claypigeon shooting lessons resume

Wednesday 06 November

Rugby v The Oratory Prep & Davenies
U13A & U12A (at Davenies)
U13B & U12B (at The Oratory Prep)
Hockey v The Oratory Prep
U12/13A (H)
Hockey v The Oratory Prep
U11 A & B (A)
U10 A & B (A) 3.10 p.m.

Thursday 07 November

Flu Vaccinations
Study Skills Seminar for Form 2 and 1W (4.15 p.m.)
Swimming Gala v St Andrew's
U8 & U9 boys & girls (H) 4.00 p.m.
Golf v Cothill (A) 1.20 p.m.

Friday 08 November

U8 & U9 boys & girls (H) 4.00 p.m.
Bonfire Night (6.30 p.m.)

Saturday 09 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)

Sunday 10 November

Boarders’ Go-karting activity

Monday 11 November

Anti-bullying Week 'Change Starts With Us'
Act of Remembrance in Marlston Church (8.40 a.m.)

Tuesday 12 November

Holme Grange Performance Poetry competition for selected pupils, starting at 1.45 p.m.
Prefects’ Meeting (11.00 a.m.)
Parents Evening for Form 1S, 1E & 1N in the Great Hall and Drawing Room 5.30 p.m.

Wednesday 13 November

Rugby v Eagle House
U13 A & B, U11 A & B (A)
U12A & U10A (H)
Hockey v Pinewood
U10B (2.00 p.m.), U10A (2.30 p.m), U11B (3.00 p.m.), U11A (3.30 p.m.) H

Thursday 14 November

Theatre Club visit The Watermill to see The Prince and the Pauper (7.00 p.m.)
Claypigeon Shooting v Sunningdale (A) 2.30 p.m.

Friday 15 November

Rugby v Eagle House
U8 (A) 2.00 p.m.
U9 A & B (H) 2.15 p.m.
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 16 November

No events listed today

Sunday 17 November

Boarders visit to Gravity Force
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 18 November

School examinations begin

Tuesday 19 November

School examinations continue

Wednesday 20 November

Rugby v Daneshill
U13A & U11A (H)
U11B & U10A (A)
U12 Rugby Festival at St Edward's, Oxford
U12A (A) 12.30 p.m.
Hockey v Daneshill
U12/13 A (2.30 p.m.) & U12/13 B (3.10 p.m.) H
U11A & U10A (2.30 p.m.) & U10B (3.10 p.m.) A

Thursday 21 November

No events currently listed

Friday 22 November

Rugby v Daneshill
U9 A & B (H)
U8 A & B (A)
Hockey v Daneshill & Yateley Manor
U8A (H)
U8B (at Daneshill)
Yateley Manor Hockey Festival (A)
U9 A & B (A) 2.00 p.m. to 4.00 p.m.
Evensong service for Advent (6.45 p.m.)

Saturday 23 November

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)
Form 1 Leavers Murder Mystery (5.30 p.m.)

Sunday 24 November

Boarders' visit to the cinema

Monday 25 November

The Watermill Theatre perform A Mini Summer Night's Dream for Forms 1 - 4 (4.15 pm.)

Tuesday 26 November

No events currently listed

Wednesday 27 November

Hockey v Holme Grange
U12/13 A & B (at Cantley Park)
U11 A & B (H)
U10 A & B (A)

Thursday 28 November

Final judo lesson
ABRSM Music Exams (Provisional)

Friday 29 November

ABRSM Music Exams (Provisional)
Hockey v Holme Grange
U9 A & B (A)
U8 A & B (H)
Final ballet lesson
Leave Away Weekend begins at 6.00 p.m.

Saturday 30 November

No events currently listed

Sunday 01 December

Boarders' ice-skating activity
Leave Away Weekend ends at normal bedtime

Monday 02 December

Dress rehearsal for the Nursery and Reception Christmas play
Dress rehearsal for Form 7 and 8 Christmas play 10.15 a.m.

Tuesday 03 December

Nursery and Reception Christmas Play (2.00 p.m.) in the Performing Arts Centre
Form 7 and 8 Christmas Play (3.00 p.m.) in the Performing Arts Centre

Wednesday 04 December

Rugby v Pangbourne College
U12/13 A & B (H)
Rugby v Cricklade Manor
U11 A & B (H)
U13B & U10 A (A)
Hockey v Cricklade Manor
U12/13A (A)
U11A (H)

Thursday 05 December

No events currently listed

Friday 06 December

Christmas Concert 6.30 p.m. (Form 1 - 6) in the Performing Arts Centre
Ridge House and Form 7 to visit the Newbury Corn Exchange for the Pantomine Sleeping Beauty
Final Speech and Drama Lesson

Saturday 07 December

Saturday School (Forms 1 – 3) and Saturday Club (Forms 4 – 7 optional) 9.00 a.m. – 12.30 p.m. (Details)
Junior swimming training with Mrs Rossiter (see Extra Curricular Activities for further details)

Sunday 08 December

Boarders’ visit to Paulton's Park

Monday 09 December

Boarders’ Christmas Party (evening)

Tuesday 10 December

Mark Reading and Prize Giving (pupils only)

Wednesday 11 December

Grand Christmas House Quiz
Christmas lunch
Term ends (2.00 p.m.)
Leavers' Carol Service at the Church